Jak urządzić księgarnię?

Księgarnie są jednym z najbardziej specyficznych miejsc, w których panuje niezwykła atmosfera związana ze świadomością obcowania z kulturą. Takie miejsca najczęściej powstają w centrach miast, przy których codziennie przewijają się setki osób. Wielu ich klientów zastanawia się co wypływa na specyficzną ich atmosferę. Jak zatem powinna być urządzona księgarnia, by przyciągnęła jak największą ilość klientów?

Dobra lokalizacja

księgarniaMyśląc o założeniu księgarni powinniśmy zacząć od wyboru jak najbardziej optymalnego miejsca, tak aby miała ona szansę pozyskać jak największą ilość klientów. Warto pamiętać, iż lokal przeznaczony na taką działalność powinien być odpowiednich rozmiarów, tak by mógł pomieść jak największą ilość towaru i umożliwić jego przejrzysty rozkład. Gdy mamy już wybrane najlepsze miejsce powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej aranżacji wnętrza aby samo w sobie tworzyło niezwykłą atmosferę, która doda uroku całej księgarni. Według portalu ksiazka.net.pl warto więc pomyśleć o takich elementach jak:

  • odpowiedni kolor ścian
  • przyjazne oświetlenie
  • wygodny układ przestrzeni

Wszystkie te czynniki pozwolą nam stworzyć niezapomniany klimat, który przełoży się na zainteresowanie tym miejscem. Szukając firmy, która pomoże nam w urządzeniu naszej księgarni powinniśmy zwrócić się do jednego ze śląskich projektantów, specjalizujących się w planowaniu takich wnętrz. Na stronie jednego z architektów wnętrz regall.com.pl można przeczytać, że odpowiednio przeprowadzone projektowanie wnętrza, zaoszczędzi nam w przyszłości dodatkowych kosztów i zmartwień związanych z ewentualnymi przeróbkami czy remontami.

Elementy wnętrza

ANTYKWARIATGdy mamy już gotowy lokal w którym będzie się mieścić księgarnia, pora abyśmy pomyśleli o doborze odpowiednich elementów. Podstawową rzeczą według strony http://www.ktd.bydgoszcz.pl jest zapewnienie funkcjonalnych regałów, na których będą poustawiane z podziałem na gatunki książki. Na rynku dostępnych jest wiele typów regałów półkowych, odpowiadających najróżniejszym wymaganiom. Warto jednak przy ich zakupie pomyśleć aby były one wykonane z drewna co doda wnętrzu przede wszystkim przytulności. Należy wspomnieć, iż taki wybór sprawi również, że będą one wyglądały bardziej estetycznie i staną się łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Szukając tych odpowiednich, warto zwrócić uwagę na jedną z bydgoskich hurtowni, zajmujących się ich sprzedażą. Kolejnym ważnym elementem jest wybranie najkorzystniejszego oświetlenia, które w takich miejscach jest szczególnie istotne, ponieważ wielu klientów lubi przed dokonaniem zakupu książki przeczytać jej fragment. Najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór lamp sufitowych, według informacji ze strony www.multilampy.pl dostarczą one ciepłej barwy światła dla całego pomieszczenia, dzięki czemu podkreślona zostanie niezwykła atmosfera tego miejsca. Dobrym pomysłem okaże się również dodanie elementów dekoracyjnych takich jak kwiaty czy wiszące na ścianach obrazy. Dzięki temu nasza księgarnia stanie się bardziej magicznym miejscem, które będzie licznie odwiedzane przez potencjalnych klientów.

Cichy kąt

księgarniaZagospodarowując przestrzeń księgarni, warto wyznaczyć w niej miejsce, w którym stworzymy przyjazne warunki do czytania książek czy chwili odpoczynku. Według artykułów na portalu lubimyczytac.pl powinno ono być wyposażone w wygodne miejsca do siedzenia, przy których znajdą się stoliki wyposażone w lampki biurkowe, tak aby umożliwić klientom przeczytanie fragmentu wybranych tytułów. Dobrym pomysłem okaże się także stworzenie możliwości ugoszczenia naszych klientów filiżanką dobrej herbaty czy kawy, sprawi to, że będą oni mieć pozytywne skojarzenia z tym miejscem i będą chętnie do niego wracać. Coraz więcej księgarni posiada mini kawiarnie, dzięki którym ich klienci mogą choć na chwilę zagłębić się w interesującą ich lekturę przy filiżance ulubionej kawy. Decydując się na stworzenie takiego kącika warto przed tym zapoznać się z przepisami regulującymi ich działanie, tak aby nie groziła nam żadna kontrola.

Skuteczna promocja

księgarniaGdy mamy już przygotowane wnętrze naszej księgarni, pora pomyśleć o zaplanowaniu skutecznych działań promocyjnych. Dobrym rozwiązaniem okaże się jeśli na otwarcie tego miejsca, udana nam się zaprosić znanego pisarza, który będzie podpisywał swoje książki. Sprawi to, że już na stracie nasza księgarnia zyska opinię miejsca do którego warto się udać aby spotkać ulubionych twórców. Nie można także zapominać o działaniach marketingowych w prasie lokalnej oraz internecie np. zakładając jej profil na portalu społecznościowym, które pozwolą dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów.

Podsumwoując temat

Jak widać niezwykłą atmosferę każdej księgarni tworzy wiele elementów, które wymagają odpowiedniego połączenia, tak by dały jak najlepszy efekt który przełoży się do osiągnięcia wysokich zysków. Warto jednak pamiętać, iż najważniejsze jest utrzymanie niezwykłej atmosfery takiego miejsca, dzięki której nasza księgarnia zyska sympatię wielu ludzi, którzy chętnie będą do niej wracać.  

1 myśl na temat “Jak urządzić księgarnię?

  1. Basia

    Obecnie księgarnie stają się miejscem spotkań, czasem również miejscem, gdzie można kupić i wypić dobrą kawę. Takie miejsca zachęcają coraz to większą ofertą, dzieje się tak, gdyż konkurencja rośnie i wiadomo, że należy jakoś przyciągać klienta.

Dodaj komentarz