Księgarnia i kawiarnia – czy to dobre połączenie?

Współcześnie księgarnie stają się coraz mniej popularnymi miejscami, głównie przez ich charakter, który stał się nudny i mało ciekawy. Zazwyczaj są to wielkie pomieszczenia pozbawione charakteru i klimatu jaki miały dawniej. Dlatego też, coraz więcej osób decydujących się na założenie własnej księgarni, usiłuje połączyć ją z kawiarnią, tak by miała ona szansę przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Czy zatem takie połączenie stanie się podstawą naszego sukcesu w biznesie?

Dobre umiejscowienie

księgarniaPlanując stworzenie takiego miejsca, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o wyborze odpowiedniego lokalu. Należy pamiętać aby było ono odpowiednio duże, tak aby pomieściło nie tylko księgarnie lecz także kącik w którym nasi klienci będą mogli zamówić i spokojnie wypić kawę lub herbatę. Jeśli znajdziemy już wymarzony lokal, powinniśmy pomyśleć o jego remoncie. Niezbędna może okazać się pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz, który pomoże wybrać i dopasować takie elementy jak:

  • kolor ścian
  • odpowiednie oświetlenie
  • układ mebli
  • rodzaj podłogi

Wszystkie te czynniki dzięki odpowiedniemu połączeniu pozwolą aby w naszej księgarni zapanował niezwykły klimat, przypominający ten jaki panował dawniej. Szczególna uwagę należy zwrócić na jakość oświetlenia, tak aby jego barwa była jak najbardziej ciepła i przyjemna dla oka. Równie ważne jest odpowiednie wybranie koloru ścian, najlepiej sprawdzą się tutaj odcienie beżu, które dodadzą przytulności całemu wnętrzu. Należy jednak pamiętać aby takie miejsce nie było zbyt nowoczesne, gdyż może to spowodować, że nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu.

Dobór mebli

ANTYKWARIATMyśląc o wyposażeniu takiego miejsca w odpowiednie meble, powinniśmy zadbać o to aby były one dopasowane do wnętrza a także charakteru tego miejsca. W każdej księgarni podstawowymi meblami są regały, to na nich znajdują się dostępne w naszej ofercie książki. Na portalu mebleportal.pl można znaleźć informację, że warto więc aby były one jak najlepiej dostosowane do tego typu wnętrz. Jeśli wśród dostępnej na rynku oferty, nie znajdziemy takich które wpasują się w stworzoną przez nas przestrzeń księgarni, dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie regałów na wymiar, dzięki czemu zostaną one wykonane według naszego pomysłu, co zagwarantuje nam, iż spełnią one wszystkie nasze oczekiwania. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór małych regałów na książki, które są poustawiane w głównym przejściu. Takie rozwiązanie służy przede wszystkim promocji wybranych tytułów oraz prezentacji dostępnych nowości.

Zaciszny kącik

ekspres do kawyMyśląc o połączeniu naszej księgarni z kawiarnią, idealnym rozwiązaniem okaże się jeśli znajdzie się ona nieco na uboczu całego pomieszczenia, ponieważ powinno być to miejsce w którym będzie panowała miła i spokojna atmosfera. Myśląc o jego wyposażeniu można zainspirować się stroną meblezpalet.eu i do naszego lokalu wykonać lub zamówić meble z palet, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy znaczną ilość pieniędzy lecz także nadamy całemu wnętrzu specyficznego klimatu. Szukając materiału do wykonania takich mebli, warto udać się do jednego ze składów palet, gdzie po atrakcyjnej cenie kupimy potrzebną nam do ich wykonania ilość. Dodatkiem do takiego rozwiązania mogą okazać się meble ze skrzynek, będące stolikami na których nasi klienci będą mogli postawić zamówione napoje oraz odłożyć interesujące ich książki. Dobrym pomysłem będzie jeśli przy takich meblach znajdą się stojące lampy, które stworzą namiastkę domowego ciepła. Jeżeli zaś chodzi o wyposażenie części gastronomicznej, podstawowym sprzętem który powinniśmy zakupić, będą ekspresy do kawy, na stronie http://www.coffeeservice.pl można przeczytać, że dzięki takiemu ekspresowi klienci będą mogli zamówić różne rodzaje najlepszej kawy. Takie wyposażenie możemy zamówić w hurtowni, zajmujących się zaopatrzeniem lokali gastronomicznych. Dodatkowym atutem będzie jeśli w ofercie naszej kawiarni znajdą się słodkie ciasta, które dodatkowo umilą czas klientów naszej księgarni.

Dodatkowe atuty

autorMając w pełni wyposażony lokal naszej księgarnio-kawiarni, pora abyśmy pomyśleli o dodatkowych atutach, które przyciągną jeszcze większą liczbę klientów. Na portalu ksiazka.net.pl można znaleźć informację, że w wielu księgarniach, odbywają się cykliczne spotkania autorskie, podczas których prowadzona jest dyskusja na tematy związane z treścią danej lektury. Wykorzystanie takiego rozwiązania umożliwi nam skuteczną promocję, gdyż każdy potencjalny klient będzie wiedział, iż to właśnie w naszej księgarni może spotkać swojego ulubionego pisarza i zadać mu pytanie które wynikło z przeczytanej przez niego książki.

Na koniec:

Jak widać połączenie księgarni z kawiarnią może okazać się świetnym rozwiązaniem, gdyż sprawi, iż do takiego miejsca będą przychodzili coraz to nowi klienci, zaciekawionych naszą ofertą. Warto jednak pamiętać aby zadbać o to, by takie miejsce miało swój oryginalny i niepowtarzalny klimat, który stanie się podstawą jego sukcesu.

2 myśli na temat “Księgarnia i kawiarnia – czy to dobre połączenie?

  1. Róża

    Obecnie na rynku jest dość duża konkurencja, a do tego sieciowe księgarnie oferują konkurencyjne ceny, dlatego księgarnie powinny przyciągać uwagę i klientów poprzez różne inne atrakcje. Kącik, gdzie można posiedzieć czy wypić kawę jest na pewno świetnym rozwiązaniem.

  2. Anonim

    Dokładnie, dla mnie ważne jest, aby w księgarni było miejsce, aby można było usiąść i poczytać książkę 🙂

Dodaj komentarz